naprawa dachu
Dachy

Naprawa czy remont dachu?

Pokrycie dachowe ma być przede wszystkim szczelne, aby do budynku nie dostawała się nawet kropla wody. Istotne jest regularne sprawdzanie jego stanu i wykonywanie zabiegów konserwacyjnych. Pojawiające się usterki należy na bieżąco eliminować, aby uchronić się przed koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Remont dachu najlepiej powierzyć fachowcom, to samo zresztą dotyczy naprawy. Profesjonalne usługi dekarskie to najlepsze rozwiązanie ze względu na skuteczność, oszczędność czasu i pieniędzy. Samemu łatwo o popełnienie różnych błędów, pominięcia czegoś. Naprawa dachu jest sporym wyzwaniem, wieloetapowym, czasochłonnym.

Naprawa dachu wystarczy, czy może jednak trzeba będzie go wymienić?

W pierwszej kolejności należy dokładnie przyjrzeć się stanowi zadaszenia. Należy robić to co najmniej raz w roku, a najlepiej na wiosnę i jesienią. Dokładne oględziny warto zlecić fachowcom, którzy dokładnie wiedzą, na co zwracać szczególną uwagę, szybko wykryją oni powstałe nieprawidłowości. Ocenią szczelność dachu, całej konstrukcji zadaszenia. Jeśli dach jest pokryty papą, to przeprowadzenie remontu staje się relatywnie łatwe i tanie. Nie ma nawet konieczności wymienienia całego dachu, to samo można powiedzieć o dachu wykończonym dachówką. Wystarczające będzie wymienienie uszkodzonych elementów na nowe. W przypadku poszycia z papy termozgrzewalnej świetną opcją jest pokrycie go nowoczesną membraną wysokoprzepuszczalną.

Wnika one w każdą szczelinę i tworzy sztywną powłokę, która jest odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Można ją nałożyć nawet wałkiem lub pędzlem i to we własnym zakresie. Problem pojawia się w przypadku konstrukcji blachodachówki i gontu bitumicznego. Remont będzie niewystarczający, niezbędna stanie się wymiana pokrycia dachowego. W przypadku zagrzybionej więźby również trzeba najpierw dokonać demontażu, aby się do niej dostać i przeprowadzić prace naprawcze. Czasem wystarczające będzie wzmocnienie uszkodzonych elementów więźby dachowej, ale jeśli została ona już objęta grzybem, to zwykle niezbędne staje się jej całkowite usunięcie i wymienienie na nową.