klimatyzacja domowa
Instalacje

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator do domu lub mieszkania?

Jeśli ktoś pragnie cieszyć się komfortem termicznym nawet podczas upalnych dni, to warto zdecydować się na klimatyzację. Jej montaż jest możliwy w niemalże w każdym budynku, nowym i starym. Klimatyzacja do mieszkania i domu jednorodzinnego zapobiega duchocie i przegrzaniu pomieszczeń. Dostępne są nawet modele z funkcją ogrzewania powietrza, co wspaniale sprawdza się podczas chłodnych dni. Jako że wybór jest obecnie ogromny, to warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Znaczenie ma klasa energetyczna, wydajność, możliwość regulacji nawiewu, głośność pracy, dodatkowe funkcje.

Jaka będzie odpowiednia klimatyzacja do domu i mieszkania?

Jeśli ktoś decyduje się na montaż klimatyzatora, to najpierw powinien zacząć od określenia swoich potrzeb, preferencji, możliwości lokalowych i finansowych. Dostępne są różne rodzaje, urządzenia przenośne i stacjonarne. Podczas wybierania klimatyzacji do domu lub mieszkania należy zwracać uwagę na klasę energetyczną, bo ma to ogromny wpływ na koszty eksploatacyjne. Warto wybrać nowoczesny model, energooszczędny, co przełoży się na mniejsze wydatki za energię elektryczną. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy urządzenie jest wyposażone w funkcję oszczędzania prądu. Każdego powinna interesować wydajność chłodnicza i grzewcza klimatyzatora. Im wyższe będą współczynniki wydajności, tym lepiej, bo przekłada się to na wyższą efektywność energetyczną. Nie bez znaczenia jest także regulowanie nawiewu klimatyzacji, co wpływa na komfort domowników. Możliwość zmiany kierunku i prędkości nawiewu powietrza to bardzo pożądane funkcje.

Obecnie do wyboru jest mnóstwo modeli klimatyzatorów. Producenci starają się wyróżnić na tle konkurencji, oferując szereg dodatkowych funkcji. Można liczyć na jonizację powietrza, oczyszczanie go. Jest to skuteczny sposób na podniesienie komfortu, ułatwienie zasypiania. Ciekawą opcją będzie także autoosuszanie, inteligentne odraszanie. Warto sprawdzić, czy klimatyzator ma tryb cichej pracy, co ma szczególne znaczenie w sypialni. Istotna jest także funkcja szybkiego schładzania lub nagrzewania pomieszczenia. Tryb turbo sprawia, że nie trzeba długo czekać na optymalne warunki termiczne w domowym zaciszu. Niektóre klimatyzatory mają nawet opcję wykrywania obecności ludzi. Sprawdzić powinno się głośność pracy klimatyzacji oraz kwestie dotyczące montażu. Istotne jest to, aby wszystko zostało prawidłowo zamontowane. W celu uniknięcia utraty gwarancji należy powierzyć to zadanie autoryzowanemu instalatorowi.