czyszczenie dachów
Dachy

Jak wyczyścić dach w domu jednorodzinnym?

Dach jest narażony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, promieniowanie słoneczne i opady nie są dla niego obojętne. Gradobicie i silne porywy wiatru mogą przyczynić się do powstania poważnych szkód. Kolejną kwestią są gromadzące się zabrudzenia na pokryciu dachowym, które nie wyglądają estetycznie. Warto regularnie je usuwać, co można zrobić we własnym zakresie lub powierzyć to zadanie fachowcom. Trzeba pamiętać o tym, że wykonywanie pracy na wysokości może być niebezpieczne, wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba się zabezpieczyć na wypadek poślizgnięcia i upadku, co mogłoby skończyć się tragicznie.

Sposoby na mycie dachu

Na dachu widnieją rozmaite zanieczyszczenia, które mają postać osadów kominowych, kurzu, pyłów, zacieków od kwaśnych deszczów. Problemem są także mchy i inne porosty, które mogą rozwijać się na pokryciu dachowym. Do powstania dużych szkód przyczyniają się niektóre zwierzęta, szczególnie kuny. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego należy dobrać odpowiednie metody czyszczenia. W przypadku dachówki świetnie sprawdza się myjka wysokociśnieniowa. Po umyciu powierzchni wodą zaleca się użyć środka impregnującego, aby zmniejszyć podatność na zabrudzenia i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dach z blachy także może być potraktowany myjką ciśnieniową. W przypadku bardzo uporczywych zabrudzeń zaleca się sięgnąć po miękką szczoteczkę i specjalne środki przeznaczone do powierzchni blaszanych. Jest bardzo ważne, aby zalegające zabrudzenia nie miały negatywnego wpływu na właściwości użytkowe, skracały jej żywotność. Do impregnowania dachów przeznaczone są specjalne środki, które mają właściwości hydrofobowe. Zapobiegają przenikaniu wody opadowej w strukturę pokrycia. Spływa ona po powierzchni.

Profesjonalne czyszczenie dachów

Oczywiście wszystkim może zająć się profesjonalna firma czyszcząca dachy, co będzie dużą oszczędnością czasu. Korzystanie z usług fachowców to również gwarancja skuteczności i bezpieczeństwa. Dysponują oni wiedzą, doświadczeniem i specjalistycznym sprzętem, dzięki czemu czyszczenie dachów przebiega sprawnie i z dbałością o każdy szczegół. Można też liczyć na wykonanie zabiegów konserwacyjnych, dzięki czemu umyta powierzchnia zostanie odpowiednio zabezpieczona przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Profesjonaliści dobiorą odpowiednie środki do rodzaju pokrycia dachowego. Można mieć pewność, że nic nie zostanie uszkodzone. Znikną z dachu szpecące glony, ślady od kominów, kwaśnych deszczów. Pracownicy dokonują zabiegów czyszczących na specjalnym podnośniku koszowym lub przy asekuracji linowej.